Wiele osób uważa nurkowanie za ekstremalny sport, twierdząc że jest ono bardzo niebezpieczne. Faktycznie człowiek stworzony nie jest do przebywania pod wodą, i chcąc na dłużej zejść pod jej powierzchnię musi zastosować specjalistyczny sprzęt. Lecz przy zachowaniu odpowiednich zasad ryzyko wypadku jest naprawdę nieduże, a pechowe wypadki zdarzają się przeważnie przez ludzkie błędy. Przede wszystkim zacząć trzeba od tego, że typowe nurkowanie odbywać się nie może samemu. Federacje nurkowe wymagają, żeby każde zanurzenie było w zespole, a co więcej, żeby partnerzy obserwowali się wzajemnie.
Jeśli zacznie się coś dziać, to rola partnera jest taka, aby mógł służyć pomocą. Jednak jeżeli pływał on będzie kilka metrów dalej obserwując pływające ryby, to faktycznie przy jakimś zagrożeniu niewiele zrobi. Następną ważną kwestią jest dysponowanie odpowiednimi szkoleniami. Aby scuba mógł legalnie cieszyć się ze swojej pasji, to najpierw musi odbyć specjalistyczne szkolenie, podczas jakiego zapozna się z całą teorią, a także nauczy zachowania pod powierzchnią wody. Konieczne jest opanowanie w odpowiedni sposób technicznych zagadnień, bo wtedy umożliwi to prawidłowe zachowanie podczas zanurzenia.
Nurkowe uprawnienia są podzielone na stopnie, a każdy stopień rozszerza umiejętności i możliwości, lecz również i wymaga przejścia czasami trudnego szkolenia. Każde scubowanie powinno być zaplanowane w odpowiedni sposób i dopasowane do umiejętności biorących w nim udział osób. Jeśli ktoś się źle czuje lub warunki są niesprzyjające, to nie można nurkować za wszelką cenę, a raczej odłożyć do czasu aż wszystko będzie w porządku.
Warto również wspomnieć o sprzęcie nurkowym. Takie elementy jak jackety, automaty czy butle są niezawodne, ale należy je regularnie serwisować. Awarie sprzętu pod wodą zdarzają się bardzo rzadko, i z reguły spowodowane są one tym, że ktoś nie przypilnował prawidłowego serwisowania.