Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

W jakich przypadkach używa się metody lutowania twardego i miękkiego

Lutowanie to jedna z najstarszych metod na łączenie metali. W odróżnieniu do spawania, które traktuje dość inwazyjnie elementy do łączenia, lutowanie polega na wypełnianiu przestrzeni między nimi odpowiednim rodzajem lutu. Dlatego też proces ten jest znacznie bezpieczniejszy, także jeśli będzie chodzić o wykonywanie prac. Nie wymaga też używania tak dużych temperatur i specjalnych środków zabezpieczających. Lutowanie powszechnie się wykorzystuje między innymi do produkowania sprzętu elektronicznego, gdzie elementy i układy są montowane właśnie w takim sposób. Robione to jest za pomocą tak zwanego miękkiego lutowania, przy którym używa się lutów wykonanych z cyny z dodatkami ołowiu albo miedzi.

Takie spoiwa przewodzą bardzo dobrze elektryczny prąd, i stąd wynika ich główne zastosowanie. Metoda ta stosowana też być może do łączenia rur w grzewczych i wodnych instalacjach, lecz pod warunkiem że ich temperatura pracy nie będzie przekraczać 110 stopni. Jeżeli będzie to więcej, to zastosować należy lutowanie twarde, jakie jest drugą popularną metodą. W jego przypadku temperatura podczas pracy będzie wynosić powyżej 450 stopni, z tego też powodu będzie potrzebny odpowiedni sprzęt. Niejednokrotnie są stosowane palniki acetylenowo-tlenowe lub na propan butan, ale też można używać lamp lutowniczych i lutownic indukcyjnych.

Lutowanie twarde z powodzeniem jest stosowane do łączenia elementów ze stali, miedzi, mosiądzu, brązu a także rozmaitych metali szlachetnych. Z tego też powodu używane jest często przy różnego rodzaju instalacjach, zapewniając wysokim poziom odporności lutów na rozciąganie i mechaniczne uszkodzenia. Jako spoiwo przeważnie są wykorzystywane luty miedziane, srebrne i fosforowe. Dodatkowo niezwykle istotną sprawą jest używanie specjalnych topników, które mają na celu poprawić połączenie i jego ogólną szczelność. W związku z tym że lutowanie jest dużo łatwiejsze niż spawanie, to bez problemów dadzą sobie z nim nawet radę osoby nie dysponujące dużym doświadczeniem w tego typu pracach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY