Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

W jakich przypadkach jest wymagane zrobienie świadectwa energetycznego

Duża część właścicieli domów wybudowanych po 2009 roku kwestię energetycznego świadectwa powinna już mieć za sobą. Bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami zobowiązani oni byli do tego, żeby takie świadectwo wykonać. Także wszystkie nowo stawiane budynki również takim dokumentem dysponują, ponieważ bez niego nie dałoby rady skończyć inwestycję.

Ale od kwietnia 2023 roku pewna liczba osób mających nieco starsze mieszkania i domy także przed taką koniecznością stanęła. Będzie to dotyczyło wszystkich, którzy zamierzają wynająć lub sprzedaż swoją nieruchomość. Bez tego nie będzie można zrealizować takiej transakcji, a poza tym właściciel narazić się może na jakąś finansową karę. A ta może być naprawdę wysoka, i wynieść nawet do 5000 złotych. Dlatego znacznie lepszą opcją będzie jednak zdecydowanie się na Certyfikat energetyczny, szczególnie że ceny wcale nie są jakieś wygórowane.

Przy niedużym mieszkaniu bez żadnego problemu można znaleźć audytora, który zrobi to za około trzysta złotych. Za większe mieszkania i domy będzie trzeba zapłacić trochę więcej, ale w przypadku wielorodzinnych budynków trzeba się liczyć z wydatkiem nawet paru tysięcy. Pewien wpływ na cenę ma stan techniczny budynku oraz lokalizacja, w mniejszych miejscowościach można się spodziewać trochę niższych cen. Widać więc doskonale, że w przypadku takich kwot nie opłaca się ryzykować kary za niezrobienie certyfikatu.

Na wykonanie wszystkiego potrzeba z reguły maksymalnie kilkanaście dni, a tego typu Świadectwa energetyczne mają potem dziesięć lat ważności. Jednak jeżeli podczas tego okresu budynek przejdzie jakieś remontowe czy modernizacyjne prace, to prawdopodobnie potrzebna będzie ponowna certyfikacja. Żeby certyfikat miał ważność, to musi być wykonany przez osobę mającą do tego odpowiednie upoważnienie. Do jego przeprowadzenia trzeba przedstawić na przykład frontowe zdjęcie budynku oraz informację o materiałach zastosowanych na budowę ścian i stropów oraz parametrach wstawionych okien.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY