Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Energetyczne świadectwa – jakie są ich podstawowe zadania

Od wielu lat wszystkie nowe budynki muszą posiadać energetyczne świadectwo. Świadectwo jest dokumentem określającym przybliżone roczne zużycie całej energii koniecznej do zapewnienia odpowiedniej temperatury oraz właściwej wentylacji pomieszczeń. Znając koszty mediów można dzięki temu przewidywać, jaki będzie koszt obsługi obiektu w tym zakresie. Powyższe informacje to nic innego jak klasa energetyczna budynku. Porównując je wraz z ceną czy innymi ważnymi parametrami, łatwiej podjąć decyzje o zakupie lub rezygnacji. Sytuacja na rynku nowych nieruchomości jest zatem dość prosta.

Jednak mało osób ma świadomość tego, że od 2023 roku również budynku dużo starsze muszą posiadać Świadectwa energetyczne Lublin. Ten dokument jest niezbędny przy sprzedaży lub wynajmie, więc każdy najemca lub kupiec ma prawo się go domagać.

W zależności czy chodzi o cały budynek czy pojedynczy lokal, energetyczne świadectwo powinno obejmować stosowny zakres danych o zużywanej. Informacja o obecności dokumentu jest umieszczana wśród zapisów aktu notarialnego, a za jego brak mogą grozić wysokie kary. Tylko posiadacze nieruchomości które nie są przeznaczone na sprzedaż lub wynajem nie muszą robić tego audytu. Lecz to nie znaczy, że nie powinni tego zrobić. Wraz z wyznaczeniem klasy energetycznej dostaje się bowiem wytyczne pomagające dostosować budynek do tego, by zapotrzebowanie na energię zmniejszyło się. Ewentualne oszczędności z pewnością są większe, niż cena za wystawienie certyfikatu energetycznego. Cena za ten dokument jest zależna od paru czynników, chociażby od lokalizacji i rodzaju nieruchomości.

Więcej będzie kosztować Świadectwo energetyczne Tychy niż identyczny wystawiony dla domu w małej miejscowości. Inne składowe ceny to na przykład ilość instalacji wewnętrznych oraz rozmiar budynku. Spory wpływ na ostateczną cenę ma także dokumentacja budynku, na podstawie której wyznacza się liczne parametry potrzebne do wyliczeń. Lecz w praktyce koszt zrobienia świadectwa energetycznego zamyka się z reguły w kilkuset złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY