Kategorie
DLA POCZĄTKUJĄCYCH Wdrożenie ISO 9001

Przykładowy plan wdrożenia systemu zarządzania jakością

Po podjęciu przez organizację decyzji o wdrożeniu systemu zarządzania jakością pojawiają się pytania. Jak to zrobić? Od czego zacząć? Poniżej przedstawiono przykładowy plan wdrożenia systemu zarządzania jakością w średnim przedsiębiorstwie produkcyjnym.

Plan ten warto traktować orientacyjnie, dróg prowadzących do sukcesu jest tyle, co firm, które go odniosły.

Firma zatrudnia ok. 100 osób, w tym ponad połowę operatorów na produkcji. Poza działem produkcji funkcjonują działy: księgowości, logistyki, zakupów, jakości oraz technologii. Ze względu na możliwość delegowania zadań w praktyce, w harmonogramie prac wdrożeniowych systemu zarządzania jakością uwzględniono symbolicznie kierowników działów oraz operatorów.
Ramowy plan wdrożenia systemu zarządzania jakością przedstawia poniższy schemat.
W planowaniu i nadzorowaniu etapów projektu wdrożenia przydatny będzie program komputerowy używany przez kierowników projektu.
W praktyce można się spotkać z następującymi programami: MS Project, Project+, Planista goProject itp. Można także znaleźć programy darmowe.

W przykładowym harmonogramie projektu wdrożenia w początkowych etapach definiowania projektu dokonano następujących czynności:

  • wprowadzono datę rozpoczęcia projektu,
  • zdefiniowano czas pracy we współpracy z kalendarzem,
  • wprowadzono zbiór zadań niezbędnych do wdrożenia systemu zarządzania jakością oraz nadano im hierarchię wraz z zapotrzebowaniem czasookresowym, uwzględniono również relacje pomiędzy zadaniami.

Kolejny etap prac nad projektem w programie oznaczał opracowanie potrzebnych zasobów oraz ich kosztów:

  • określono pracowników niezbędnych przy wdrażaniu systemu zarządzania jakością (uwzględniając przy tym możliwość delegowania zadań) oraz dodano ich adresy e-mailowe,
  • określono zróżnicowany ze względu na pełnione funkcje czas pracy pracowników,
  • przydzielono pracowników do konkretnych zadań oraz określono czas potrzebny na ich wykonanie przez każdego z osobna.

Poniżej przedstawiono widok pulpitu programu po wprowadzeniu wszystkich danych. Dla osoby zarządzającej projektem wdrożenia systemu zarządzania jakością jest to narzędzie do zarządzania zasobami, kosztami i ryzykiem projektu.

Ocena wpisu:

Katarzyna Kaczmarska

Autor: Katarzyna Kaczmarska

Redaktor naczelny serwisu ISOmnia.pl

Szybko odnalazła swoją drogę zawodową. Z połączenia jakościowej pasji i umiejętności budowania słowem zrodziła się zdolność do skutecznego przekazywania wiedzy z zakresu zarządzania jakością.

Audytor wewnętrzny systemów zarządzania zgodnych z ISO 9001 i ISO 14001, Pełnomocnik Jakości. Wielbicielka dobrej muzyki, kotów i spacerów.

1 odpowiedź na “Przykładowy plan wdrożenia systemu zarządzania jakością”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *